| English
 
تاریخچه شهر اصفهان   
نام قديم اصفهان را جي ، اسپادانا يا سپاهان ناميده‌اند و اين منطقه قديمي و مركزي فلات ايران از زمانهاي دور مركز نگهداري سپاهيان و يك پادگان براي روزهاي بحراني كشور بوده است, مورخين مي‌گويند از عصر هخامنشيان جي يكي از مهمترين مراكز نگهداري سلاح, مهمات و نيروهاي جنگي و احتياطي سپاه ايران بوده است. در قدمت اصفهان و استقرار تمدن و نشانه‌هاي وجود زندگي در پيش از سلسله ماد و هخامنشي كمتر اختلافي وجود دارد. آثار تاريخي فراواني از عصر هخامنشيان در اصفهان ياد شده و اين موقعيت استراتژيك تا زمان استقرار سلسله ساسانيان و حتي در زمان حمله اعراب مسلمان به ايران و در زمان يزدگرد نيز تداوم داشته است.ُ
شاه عباس با ساختن اصفهان و بر پا نمودن ميدان نقش جهان به همه ثابت كرد كه ايران را حياتي دوباره آمده است. مدارس اسلامي احيا و علماي شيعه به اصفهان وارد و دين و دنياي مردم را آباد ساختند. بسياري از جهانگردان به اصفهان وارد و اين شهر را در كنار دو شهر لندن و پاريس قلمداد كردند, آوازه اصفهان هم اينك نيز از ‌مسجد شيخ لطف اله , عمارت عالي قاپو, كاخ هشت بهشت, سردر قيصريه و دهها اثر ماندگار و شاهكار بشري به عينه در دسترس خلايق قرار دارد. با توجه به تاريخ درخشان تمدن اسلامي, علي الخصوص در اصفهان, اين شهر در سال 1384 به مدت يكسال بعنوان “پايتخت فرهنگي جهان اسلام“ برگزيده شد.  

تاریخچه شهر اصفهان

  اصفهان با اين ميراث كهن, حق بزرگي بر گردن ايران, مقبوليت مذهب تشيع و انقلاب اسلامي دارد. اصفهان را بايد ركن ركين انقلاب اسلامي دانست. اصفهان را بايد يكي از حلقه‌هاي اصلي زنجيره اربعين انقلاب دانست كه از قم و تبريز آغاز و به اصفهان و يزد متصل شد.

در دوران جنگ تحميلي نقش اصفهان در دفاع از ارزشها و ميراث انقلابي ملت بزرگ ايران غير قابل انكار است. در توصيف اصفهان و منزلت اصفهان همين قدر بس كه بدانيم اصفهان 

,  بیشترین تعداد شهداي جنگ تحميلي را نثار درخت تنومند ايران اسلامي نموده است. در كنار اين همه بايد به نقش اصفهان در بالندگي اقتصاد ايران اشاره نمود. اصفهان در كنار جاذبه‌هاي مهم گردشگري, كشاورزي, صنعت و تجارت, نبض اقتصاد ملي را در دست دارد. وجود كارخانه‌ها و مجتمع‌هاي بزرگ ذوب آهن, فولاد مباركه, پتروشيمي, پالايشگاه, نيروگاه, راه آهن, شبكه گسترده و دو خطه فيبر نوري, توان تكنولوژيكي, تربيت نيروي انساني, دانشگاههاي اصفهان, صنعتي و علوم پزشكي در كنار معادن غني از جمله طلا در موته در كنار مردمي باهوش, مقتصد و سخت كوش آن را به مثابه بهشتي براي خلايق بدل ساخته است. هر چند از اين امر نيز نبايد غافل شد كه اين مزيتها , آسيبهاي فراواني را نيز بر پيكره فرهنگي, اجتماعي و زيست محيطي اصفهان وارد كرده است.

تغييرات گسترده صنعتي در كنار رشد روز افزون شهرنشيني و خاصيت مهاجر پذيري اين خطه, سبب بروز آسيبها و بحرانهاي اجتماعي گوناگون در استان اصفهان شده است .

در سالهاي اخير, هدايت مطلوب دولت در جهت استفاده از ظرفيت و توان بخش خصوصي و نهادهاي غير دولتي در جهت سرمايه گذاري و جذب ظرفيتهاي مطلوب در استان اصفهان است.

 

    با اقدامات دولت در ساليان گذشته استان اصفهان در زمينه راه, مخابرات, انرژي, نيروي انساني, تربيت نيروي كار و مديران كار آمد با شهرستانهايي چون شهر اصفهان, كاشان, نجف آباد، شهرضا, فلاورجان, تيران و كرون, فريدن, فريدونشهر, گلپايگان, خوانسار, مباركه, زرين شهر، نائين, آران و بيدگل, برخوار و ميمه, نطنز , اردستان, سميرم, خميني شهر, چادگان, دهاقان با بخشها و دهداريها و قراء و قصبات و روستاهها همواره در صدر استانهاي كشور قرار داشته است.
آمار بازدید
بازدید صفحه: 11751